Macedonia History

Диме Ратајкоски: „Гоце Делчев и припаѓа единствено на Македонија“ – Лика Чопова Јурукова

„Македонија на Македонците“ беше рекол вујко ми Гоце. Макар што е малечка таа цути… Имам само една желба: вистината за Гоце и за моето семејство да му ја кажам на светот. Таму (во Бугарија м.з.) […]

News Social

Јане Ченто: Каква е правдата или неправдата?

На Фејсбук страната “Слобода на Јане Ченто” се коментираше одлуката на Апелација за укинување на куќниот притвор на Рашковски. Ова е текстот од објавата на Фејсбук: “Каква е правдата или поточно неправдата може да видите […]

Macedonia News

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И МАТИЦА НА ИСЕЛЕНИЦИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА- 4ФЕВРУАРИ ВО 10 ЧАСОТ ВО ЦРКВАТА “СВЕТИ СПАС“ СЕ ОДБЕЛЕЖУВААТ 150 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ВЕЛИКАНОТ НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛУЦИОНЕРНО ДВИЖЕЊЕ ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ!

4 ФЕВРУАРИ ВО 10 ЧАСОТ ВО ЦРКВАТА “СВЕТИ СПАС“ СЕ ОДБЕЛЕЖУВААТ 150 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ВЕЛИКАНОТ НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛУЦИОНЕРНО ДВИЖЕЊЕ ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ! 3 февруари 2022 година, Скопје, Македонија – Македонија на 4 февруари 2022 […]

Macedonia News

Правото да се чествува Гоце Делчев им припаѓа само на Македонците – отворено писмо од група интелектуалци

„Во повеќе наврати преку медиумите го искажавме нашиот став околу Преспанскиот договор и Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија, кои се асиметрични и на штета на македонскиот национален идентитет. И покрај укажувањата, политичките гарнитури […]

Macedonia History

ЗОШТО БУГАРСКИТЕ ИСТОРИЧАРИ МОЛЧАТ ЗА ДРАГАНОВ И ГО КРИЈАТ ОВОЈ ЧОВЕК???

Со Бугарија може да се слави заедно само една ЛИЧНОСТ! КОЈ Е ПЕТАР ДРАГАНОВ? ЗОШТО БУГАРСКИТЕ ИСТОРИЧАРИ МОЛЧАТ ЗА ДРАГАНОВ И ГО КРИЈАТ ОВОЈ ЧОВЕК??? Петар Драганов – по националност Бугарин, е роден на 1 […]

Macedonia News Messages

ФЕВРУРАРСКИ ПОХОД

Пишува Наташа Котлар ФЕВРУРАРСКИ ПОХОД Чудни работи ли работи, политички групирања, обвинувања, „бомби“ од политичари за политичари, политичко влијание врз судството и уценување, обвинувања или истакнувања заради топорење пред јавноста, небаре ова треба да ни […]

Macedonia World

ОМО ИЛИНДЕН ПИРИН: БУГАРСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ РАДЕВ ПОВТОРНО ЛАЖЕ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО БУГАРИЈА!

Изјавата на Радев е лага и клевета и како таква е срамна за сите, а особено за претседателот бидејќи срамот паѓа на сите граѓани, се вели во реакцијата на ОМО “Илинден”-Пирин. „Нашата партија никогаш не […]

Macedonia History

СРПСКИ ВЕСНИК ВО 1918 ГОДИНА ЈА ПОТВРДУВА САМОБИТНОСТА НА МАКЕДОНЦИТЕ!

СРПСКИ ВЕСНИК ВО 1918 ГОДИНА ЈА ПОТВРДУВА САМОБИТНОСТА НА МАКЕДОНЦИТЕ! Весникoт „Србобран” во репортажа од декември 1918 година пренесува разговор со тројца заробени Македонци за време на Првата светска војна. Репортажата е направена 5 години […]

Macedonia Columns

АЛДО КЛИМАН: КУТРО „ТАЧЕ“

Лажниот „премиер“ на лажната „влада“, анационалниот микроорганизам, кутро „Таче“, свечено изјави дека решил енергично да го порази национализмот, и тоа преку борба против непријателската „националистичка пропаганда“. И тоа ќе го сторел заедно со бугарскиот премиер […]

Macedonia Columns

ТОДОР ПЕТРОВ: Кај нас велат, ова го има само во Бардовци, веројатно си играле отворено општество па побегнале во Владата и Собранието!

Пишува Тодор ПЕТРОВ “Јас сум Македонец“ за Софија е говор на омраза! “Македонците се Бугари“ за Бугарија е демократија, европска вредност која треба да се почитува! Кај нас велат, ова го има само во Бардовци, […]

Macedonia News Messages

НАТАША КОТЛАР: ДО НЕПОЗНАТОТО ДРУГАРЧЕ ОД „СЕВЕРНА“!

ДО НЕПОЗНАТОТО ДРУГАРЧЕ ОД „СЕВЕРНА“! Значи, усул да се немало! Де, нема разговори за македонскиот идентитет, де македонскиот идентитет и јазикот не се засегнати, па резолуции и декларации…! Но, ова значи, токму обратно, толку многу […]

Macedonia News

НЕМА ПРЕДАВАЊЕ, се додека постои и ЕДЕН МАКЕДОНЕЦ… Ако ЕУ продоложи да молчи и да ги толерира бугарскиот и грчкиот терор….НИЕ НЕ СМЕЕМЕ ДА МОЛЧИМЕ!

Дали сте слушнале или прочитале дека постои некоја владејачка партија во било која земја, на било кој континент, која се откажала од дел од својот народ, и во уставот избришала делови од својот народ, кои […]

Macedonia History

НА ДЕНЕШЕН ДЕН 30.01 1951 година умрел ПАВЕЛ ШАТЕВ

Павел Шатев роден е во Кратово, 15 јуни 1882 г. – починал во Битола, 30 јануари 1951 г. „Видот му ослабел од глад и престанал да пишува… Пред очите му прскале гранчиња искри и веќе […]

Macedonia World

Тодор Петров: Спротивно на меѓународното право за забрана на цензура, Фејсбук го блокира мојот личен профил

Спротивно на меѓународното право за забрана на цензура, Фејсбук го блокира мојот личен профил на 30 дена, со забрана за постирање на сите профили на Светскиот Македонски Конгрес, поради објава на фотографија на Цар Борис […]

Macedonia News

ММДЧП ГИ ПОВИКУВА ЕВРОПРАТЕНИЦИТЕ ДА ПОБАРААТ ДА СЕ СТАВИ КРАЈ НА АНТИ-МАКЕДОНСКИТЕ ПОЛИТИКИ НА ЕУ И НАТО

Многу европски политичари ја осудија Бугарија поради нејзините се поголеми барања насочени против Македонија, и во нив гледаат кршење на најосновните човекови права на Македонците. Бугарија бара Македонија да си ја измени својата историја и […]

Macedonia News

НАТАША КОТЛАР: ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ е апотеоза на вековната македонска борба за слобода и за државност! Затоа за нас Македонците, навредливо звучи веста дека следниот петок (4 февруари) Македонија и Бугарија заеднички ќе ја одбележат 150-годиншнината од раѓањето на Гоце Делчев!

ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ е апотеоза на вековната македонска борба за слобода и за државност! Затоа за нас Македонците, навредливо звучи веста дека следниот петок (4 февруари) Македонија и Бугарија заеднички ќе ја одбележат 150-годиншнината од раѓањето […]

Macedonia News Messages

Наташа Котлар: АСИМЕТРИЧНИТЕ МАКЕДОНСКО-БУГАРСКИ ОДНОСИ 2017-2022 МОРА ДА ИМААТ НОВ ПОЧЕТОК СО МИРОВНАТА СПОГОДБА ОД ПАРИЗ ВО 1947 ГОДИНА!

Македонија како правен наследник на ДФ/СФР Југославија треба веднаш да изврши нотификација на Мировната спогодба со Бугарија од Париз, 1947 година. За да може во иднина ја издигне својата преговарачка позиција антифашистички победник, во какви […]

Macedonia News Messages

Љубомир Цуцуловски: „Храброста“ на бугарските политичари започнува со Македонија и завршува со молк пред Грција, на која не ѝ поставуваат никакви барања за „Бугарите“ во неа

Пишува проф.д-р Љубомир Цуцуловски ХРАБРОСТ (1). Бугарските политичари, загрижени за судбината на Бугарите во Република Македонија, не покажуваат никаков интерес за судбината на „Бугарите“ во Грција. Дотаму оди нивната грижа/храброст за „сонародниците“ во соседните земји. […]

Macedonia History

СВЕДОШТВА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО БУГАРИЈА ОД 1990 ГОДИНА!

Во прилог е видео https://youtu.be/43rdygAzh_s снимено од Македонската радио и телевизија на 22 април 1990 година во Рожденскиот Манастир, во срцето на Пиринскиот дел на Македонија, на Пирин Планина, како тестамент – сведоштво на обесправените […]

Macedonia News

ОМО ИЛИНДЕН ПИРИН: БУГАРИЈА ДОГОВОРИЛА ИСТОРИЈА СО МАКЕДОНИЈА ВО 1947 ГОДИНА, ЗОШТО ПОВТОРНО НЕЈЗИНА РЕВИЗИЈА ПОСЛЕ 70 ГОДИНИ ОД 2017 ГОДИНА?

26 јануари 2022 година, Скопје, Македонија – ОМО Илинден објави документ од 22 ноември 1947 со кој тогашните историски комисии помеѓу Македонија и Бугарија ги уредиле бугарските погледи на македонската историја. Се работи за документи […]

Macedonia News

КОМЕНТАР НА АМБАСАДАТА НА РУСИЈА ВО ВРСКА СО ИЗЈАВИТЕ НА МИНИСТЕРКАТА ЗА ОДБРАНА СЛАВЈАНКА ПЕТРОВСКА!

25 јануари 2022 година, Скопје, Македонија-Изненадени од изјавата на министерката за одбрана Славјанка Петровска за “руската инвазија на Украина. Со изненадување се запознавме со изјавите дадени последниве денови од министерката за одбрана на РСМ г-ѓа […]

Macedonia News

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: ОСМАНИ НЕ МОЖЕ ДА ГО РЕШАВА МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ ВО ОДНОСИТЕ СО СОФИЈА ПОРАДИ КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ!

25 јануари 2022 година, Софија, Бугарија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ги смета за неприфатливи изјавите на министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи, во вчерашното интервју за Бугарската Телевизија – БТВ, за впишување […]

News Social

ДОСТА БЕА ПРЕГОВОРИ СО КОИ СЕ РАЗНЕБИТУВА ДРЖАВАТА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД

Пишува Виолета Ачкоска Се наоѓаме некаде кон крајот на приказната која ни ја режираа надворешни фактори, а марионетите се домашни. Хистерични соседи кои живеат во „романтичен“ големодржавен сон од 19 век и сервилни домашни актери […]

Macedonia History

„Македонски вести“

На денешен ден 24.01.1934 година во Софија излезе од печат првиот првиот број на неделното списание за историја, наука, култура и литература „Македонски вести“, чиј сопственик бил Ангел Динев, а главни уредници биле Михаил Сматракалев […]

Macedonia History

Д-Р ПЕТАР ПОПОВСКИ објаснува зошто Василиј Втори ја ослепел војската на Самоил и бил наречен „бугароубиец“

Пишува: Д-р Петар ПОПОВСКИ 24.11.2020 Д-р Петар ПОПОВСКИ Бугаринот Петар Константинов Низамов, пишува: “Ако Самоил е “Македонец”, тогава зашто Василиј е наречен БЛГАРО-убиец в’в византијските хроники, след като ослепува војската му ?” Мојот одговор гласи: […]

Macedonia News Messages

Виолета Ачкоска: „Во одбрана на историјата“Историјата е како земјата на која газиме. Таа не ни припаѓа само нам, туку и на претходните и на идните генерации!

Историјата е како земјата на која газиме. Таа не ни припаѓа само нам, туку и на претходните и на идните генерации. И како bonus pater familijas, треба да ја сочуваме, а не да ја бришеме. […]

Macedonia History

СВЕДОШТВО НА РАЈС РУДОЛФ АРЧИБАЛД „Според мене, Македонецот не може да се нарекува Бугарин или Србин, туку едноставно Македонец“

Рудолф Арчибалд Рајс (1875-1929) бил истакнат Швајцарски адвокат и професор на Универзитетот во Лозана. За 22 години станува доктор по хемија и избира фотографија за асистент, а потоа стана познат од областа доцент на Универзитетот во […]

Macedonia History

Ричард Катон Вудвил: „Македонското востание и Бугарија“

Англискиот новинар Ричард Катон Вудвил претстојувал во Македонија за време на Илинденското востание и на 10 октомври 1903 година објавил графика под наслов „Бугарија и Македонското востание,“ во која го претставил бруталното однесување на бугарската […]

Macedonia Columns

Проф.Д-р Игор ЈАНЕВ: ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР Е КРИВИЧНО ДЕЛО КУЛТУРОЦИД И ЕТНОЦИД ВРЗ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД И НАЦИЈА, И ТРЕБА ВЕДНАШ И БЕЗУСЛОВНО ЕДНОСТРАНО ДА СЕ РАСКИНЕ!

Со Спогодбата Димитров-Коѕиас од 17 јуни 2018 годинa се руши државноста и суверенитетот на Македонската држава и се деноминира Македонската нација! Со Спогодбата Димитров-Коѕиас Македонската нација се брише и се заменува. Со трајната геноцидна референца […]

Macedonia History

Македонски Бранители: ГОДИШНИНА ОД ПРВАТА ЖРТВА ВО ВОЕНАТА 2001 ГОДИНА! А ДАЛИ ДЕНЕС НЕКОЈ МУ ГО ЗНАЕ ИМЕТО?

На денешен ден пред точно 18 години, на 22 јануари 2001 година, со рачен ракетен фрлач и автоматско оружје беше нападната полициската станица Теарце во близина на Тетово. Настанот се смета како почеток на војната […]

Macedonia News Messages

МАКЕДОНСКО МАЛЦИНСТВО ИМА И ВО ГРЦИЈА И ВО БУГАРИЈА, НЕГИРАЊЕТО Е ГЕНОЦИДНО И ФАШИЗОИДНО!

Пишува Горан КАЛОЃЕРА Поттикнат од дискусиите за тоа дали има или нема македонски малцинства во Бугарија и Грција, не можам да се воздржам и да ги читам тие глупости, кои не водат до ништо. Секако […]

Macedonia Columns

Тодор Петров: ТИЕ ШТО КОЛЕНИЧЕА ПРЕД МОСКВА 150 ГОДИНИ, ДА ВЕ ОБВИНУВААТ ДЕКА СТЕ ПОД РУСКО ВЛИЈАНИЕ Е МЕНТАЛНА ДИЈАГНОЗА

Пишува Тодор ПЕТРОВ Вечна неизживеана романса на Софија е Санстефанска Бугарија, како хегемонистичка идеја за туѓи и други интереси за свои сфери на влијание на овие простори. Голема или Санстефанска Бугарија е креација на Царството […]

Macedonia News

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: ИТНО И БЕЗУСЛОВНО ЕДНОСТРАНО РАСКИНУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ ЗАЕВ-БОРИСОВ ОД 1 АВГУСТ 2017 ГОДИНА ПОРАДИ НЕГОВА ПОГРЕШНА ПРИМЕНА, СО ФЛАГРАНТНО КРШЕЊЕ НА ДОМАШНОТО И НА МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО!

ЕДИНСТВЕН СПАС ОД ФАШИСТИЧКАТА РЕТОРИКА И СПЕЦИЈАЛНАТА ВОЈНА НА СОФИЈА ВРЗ МАКЕДОНИЈА, Е ИТНО И БЕЗУСЛОВНО ЕДНОСТРАНО РАСКИНУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ ЗАЕВ-БОРИСОВ ОД 1 АВГУСТ 2017 ГОДИНА ПОРАДИ НЕГОВА ПОГРЕШНА ПРИМЕНА, СО ФЛАГРАНТНО КРШЕЊЕ НА ДОМАШНОТО […]

Macedonia Columns

Билјана Антоска Стојанов: Нека каже барем еден зошто е потребно обединување со нив вакви „ угледни интелектуалци“, кои би те предале и продале уште на првата кривина?

Конечно го гледав „Заспиј ако можеш“ на Алфа ТВ со Горан Момироски и Драган Милосављевиќ со фамозните тројца гости Ivica Bocevski, #VladimirMilcin и Branko Geroski Тројцата сигурно се спрегнати од некоја амбасада со цел да покажат дека без разлика на разликите, […]

Macedonia News

ПОРАДИ КОИ ПРИЧИНИ БУГАРИЈА ПРВА ЈА ПРИЗНА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА?

Често ги слушаме бугарските политичари како се фалат дека Бугарија била првата држава која ја признала независноста на Македонија. Бугарите постојано го нагласуваат тоа, сакајќи да прикажат дека тоа е најголем доказ дека тие се […]

Macedonia News

ТОДОР ПЕТРОВ: ТЕРИТОРИЈАЛНИТЕ ПРЕТЕНЗИИ НА МАКЕДОНИЈА КОН СОСЕДНИТЕ ДРЖАВИ ВО ЛАВИРИНТОТ НА МАРИОНЕТСКАТА ВЛАДА НА ЗАЕВ КОВАЧЕВСКИ И ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ

Пишува Тодор ПЕТРОВ Бидејќи повторувањето е мајка на знаењето, колку да не се заборави една хронологија на велепредавството, геноцидот и злосторството против човештвото кои марионетската влада на Зоран Заев ги изврши врз Македонскиот народ и […]

News Social

Гоце Панговски: ИМААТ ЛИ СРАМ ВО БУГАРИЈА, КОГА ВЕЛАТ НЕ ПОСТОЕЛЕ МАКЕДОНЦИ ПРЕД 1944 ГОДИНА?

Пишува Гоце ПАНГОВСКИ Кога од официјална Бугарија, од страна на сите нејзини претседатели, премиери, министри, функционери од било кој ранг, од нивните академици, професори и од сите бугарски државни институции и медиуми постојано и ревносно […]

Macedonia World

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: МАКЕДОНЦИТЕ ВО ЦЕЛ СВЕТ И ВО СОСЕДНИТЕ ДРЖАВИ СЕ ГРИЖА НА МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА, МЕЃУТОА И АКТУЕЛНАТА СКАНДАЛОЗНО ПРОДОЛЖУВА ПРОТИВ НИВ КАКО И ТАА НА ЗАЕВ!

18 јануари 2022 година, Скопје, Македонија- Светскиот Македонски Конгрес (СМК) со огорченост ја отфрла срамната и скандалозна изјава на новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, кој за време на вчерашната прес-конференцијата со германската министерка за […]

Macedonia News

Тања Каракамишева: Што би значело евентуалното вклучување на Бугарите во преамбулата на Уставот на МКД?

Која е длабоката политичка „игранка“ што бугарските власти ја играат со идејата за вклучување на Бугарите во Преамбулата на Уставот на Македонија? Навидум бениген чин, но во основа мошне суштински и поразителен потег за нашата […]

Macedonia World

МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО АЛБАНИЈА: ГРУБО МЕШАЊЕ НА БУГАРИЈА ВО ВНАТРЕШНИТЕ РАБОТИ НА АЛБАНИЈА ВО НАМЕРИТЕ ЗА АСИМИЛАЦИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО БУГАРИ!

Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) најостро ги осудува најновите провокации и лаги на бугарската амбасада во Тирана која во денешното соопштение објавено на страната на амбасадата тврди, дека децата од областа Корча го прославија […]

Macedonia History

Бранители на Македонија

На денешен ден (11.01.2000) на влезот на селото Арачиново беа убиени во заседа тројца припадници на МВР. Една година подоцна, кога започнува војната во Македонија, терористите од УЧК ќе ја презедат одговорноста за оваа заседа. […]