Macedonia News

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И МАТИЦА НА ИСЕЛЕНИЦИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА- 4ФЕВРУАРИ ВО 10 ЧАСОТ ВО ЦРКВАТА “СВЕТИ СПАС“ СЕ ОДБЕЛЕЖУВААТ 150 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ВЕЛИКАНОТ НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛУЦИОНЕРНО ДВИЖЕЊЕ ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ!

4 ФЕВРУАРИ ВО 10 ЧАСОТ ВО ЦРКВАТА “СВЕТИ СПАС“ СЕ ОДБЕЛЕЖУВААТ 150 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ВЕЛИКАНОТ НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛУЦИОНЕРНО ДВИЖЕЊЕ ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ! 3 февруари 2022 година, Скопје, Македонија – Македонија на 4 февруари 2022 […]

Macedonia News

Правото да се чествува Гоце Делчев им припаѓа само на Македонците – отворено писмо од група интелектуалци

„Во повеќе наврати преку медиумите го искажавме нашиот став околу Преспанскиот договор и Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија, кои се асиметрични и на штета на македонскиот национален идентитет. И покрај укажувањата, политичките гарнитури […]

Macedonia News

НЕМА ПРЕДАВАЊЕ, се додека постои и ЕДЕН МАКЕДОНЕЦ… Ако ЕУ продоложи да молчи и да ги толерира бугарскиот и грчкиот терор….НИЕ НЕ СМЕЕМЕ ДА МОЛЧИМЕ!

Дали сте слушнале или прочитале дека постои некоја владејачка партија во било која земја, на било кој континент, која се откажала од дел од својот народ, и во уставот избришала делови од својот народ, кои […]

Macedonia News

ММДЧП ГИ ПОВИКУВА ЕВРОПРАТЕНИЦИТЕ ДА ПОБАРААТ ДА СЕ СТАВИ КРАЈ НА АНТИ-МАКЕДОНСКИТЕ ПОЛИТИКИ НА ЕУ И НАТО

Многу европски политичари ја осудија Бугарија поради нејзините се поголеми барања насочени против Македонија, и во нив гледаат кршење на најосновните човекови права на Македонците. Бугарија бара Македонија да си ја измени својата историја и […]

Macedonia News

НАТАША КОТЛАР: ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ е апотеоза на вековната македонска борба за слобода и за државност! Затоа за нас Македонците, навредливо звучи веста дека следниот петок (4 февруари) Македонија и Бугарија заеднички ќе ја одбележат 150-годиншнината од раѓањето на Гоце Делчев!

ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ е апотеоза на вековната македонска борба за слобода и за државност! Затоа за нас Македонците, навредливо звучи веста дека следниот петок (4 февруари) Македонија и Бугарија заеднички ќе ја одбележат 150-годиншнината од раѓањето […]

Macedonia News

ОМО ИЛИНДЕН ПИРИН: БУГАРИЈА ДОГОВОРИЛА ИСТОРИЈА СО МАКЕДОНИЈА ВО 1947 ГОДИНА, ЗОШТО ПОВТОРНО НЕЈЗИНА РЕВИЗИЈА ПОСЛЕ 70 ГОДИНИ ОД 2017 ГОДИНА?

26 јануари 2022 година, Скопје, Македонија – ОМО Илинден објави документ од 22 ноември 1947 со кој тогашните историски комисии помеѓу Македонија и Бугарија ги уредиле бугарските погледи на македонската историја. Се работи за документи […]

Macedonia News

КОМЕНТАР НА АМБАСАДАТА НА РУСИЈА ВО ВРСКА СО ИЗЈАВИТЕ НА МИНИСТЕРКАТА ЗА ОДБРАНА СЛАВЈАНКА ПЕТРОВСКА!

25 јануари 2022 година, Скопје, Македонија-Изненадени од изјавата на министерката за одбрана Славјанка Петровска за “руската инвазија на Украина. Со изненадување се запознавме со изјавите дадени последниве денови од министерката за одбрана на РСМ г-ѓа […]

Macedonia News

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: ОСМАНИ НЕ МОЖЕ ДА ГО РЕШАВА МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ ВО ОДНОСИТЕ СО СОФИЈА ПОРАДИ КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ!

25 јануари 2022 година, Софија, Бугарија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ги смета за неприфатливи изјавите на министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи, во вчерашното интервју за Бугарската Телевизија – БТВ, за впишување […]

Macedonia News

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: ИТНО И БЕЗУСЛОВНО ЕДНОСТРАНО РАСКИНУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ ЗАЕВ-БОРИСОВ ОД 1 АВГУСТ 2017 ГОДИНА ПОРАДИ НЕГОВА ПОГРЕШНА ПРИМЕНА, СО ФЛАГРАНТНО КРШЕЊЕ НА ДОМАШНОТО И НА МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО!

ЕДИНСТВЕН СПАС ОД ФАШИСТИЧКАТА РЕТОРИКА И СПЕЦИЈАЛНАТА ВОЈНА НА СОФИЈА ВРЗ МАКЕДОНИЈА, Е ИТНО И БЕЗУСЛОВНО ЕДНОСТРАНО РАСКИНУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ ЗАЕВ-БОРИСОВ ОД 1 АВГУСТ 2017 ГОДИНА ПОРАДИ НЕГОВА ПОГРЕШНА ПРИМЕНА, СО ФЛАГРАНТНО КРШЕЊЕ НА ДОМАШНОТО […]

Macedonia News

ПОРАДИ КОИ ПРИЧИНИ БУГАРИЈА ПРВА ЈА ПРИЗНА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА?

Често ги слушаме бугарските политичари како се фалат дека Бугарија била првата држава која ја признала независноста на Македонија. Бугарите постојано го нагласуваат тоа, сакајќи да прикажат дека тоа е најголем доказ дека тие се […]

Macedonia News

ТОДОР ПЕТРОВ: ТЕРИТОРИЈАЛНИТЕ ПРЕТЕНЗИИ НА МАКЕДОНИЈА КОН СОСЕДНИТЕ ДРЖАВИ ВО ЛАВИРИНТОТ НА МАРИОНЕТСКАТА ВЛАДА НА ЗАЕВ КОВАЧЕВСКИ И ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ

Пишува Тодор ПЕТРОВ Бидејќи повторувањето е мајка на знаењето, колку да не се заборави една хронологија на велепредавството, геноцидот и злосторството против човештвото кои марионетската влада на Зоран Заев ги изврши врз Македонскиот народ и […]

Macedonia News

Тања Каракамишева: Што би значело евентуалното вклучување на Бугарите во преамбулата на Уставот на МКД?

Која е длабоката политичка „игранка“ што бугарските власти ја играат со идејата за вклучување на Бугарите во Преамбулата на Уставот на Македонија? Навидум бениген чин, но во основа мошне суштински и поразителен потег за нашата […]

Macedonia News

Семакедонски мирен протест на 29 мај под слоганот “ПРАВДА ЗА УСТВОБРАНИТЕЛИТЕ-СЛОБОДА ЗА МАКЕДОНИЈА!

Торонто, Канада – Поради не исполнувања на нашите барања од семакедонскиот протест на 25ти Април кој беше организиран по повод годишнината од настаните во Собранието на Македонија на 27 април 2017, поради политичките прогони против […]

Macedonia News

МАКЕДОНСКО МЕЃУНАРОДНО ДВИЖЕЊЕ ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА ВО КАНАДА: ОСУДА НА ОДЛУКАТА НА ГРЦИЈА ЗА ПОНИШТУВАЊЕ НА РЕГИСТРАЦИЈАТА НА МАКЕДОНСКАТА КУЛТУРНА ОРГАНИЗАЦИЈА „КРСТЕ МИСИРКОВ“!

Торонто, Канада – Македонското меѓународно движење за човекови права во Канада најостро ја осудува одлуката на Грција за поништување на регистрацијата на Организацијата “Крсте Мисирков“. Поради декларацијата Македонец на нејзиниот правен застапник Неговото Високопреподобие отец […]

Macedonia News

СЕМАКЕДОНСКИТЕ СИМБОЛИ – СОНЦЕТО И ЛАВОТ! Бидејќи повторувањето е мајка на знаењето…

Бидејќи повторувањето е мајка на знаењето… Пишува Тодор ПЕТРОВ По предлог и медијација на независниот пратеник Тодор Петров во првиот повеќепартиски парламентарен состав, за договор за знаме и грб на државата Македонија, на седницата одржана […]

Macedonia History

118 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА МАКЕДОНСКИОТ РЕВОЛУЦИОНЕР ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Гоце Делчев (Кукуш, 4 февруари 1872 – Баница, 4 мај 1903) — македонски национален херој, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската револуционерна организација, апостол и срцето на револуционерна Македонија, идеолог, организатор и водач на македонското револуционерно националноослободително движење. Револуционерот Гоце Делчев на денешен ден во 1903 бил […]

Macedonia News

Христос Воскресе! Навистина Воскресе! За многу години Македонци❤!

Нека светлината на Христовото Воскресение ви ги осветли вашите срца, а неговата бесконечна љубов,го благослови вашиот живот и вашиот дом … Додај мир во душата, љубов во срцето со верба во Бога, во слава на […]

Macedonia News

Нека е Благословен Велики четврток

Велики четврток или Величетврток — ден од Страдалната седмица. Според источното христијанство тој е шестти ден од Страсната седмица, односно пет дена по Лазаровата сабота и четири по Цветници. А според западното христијанство тој е петти ден од страсната седмица, односно четири дена по Цветници. На […]

Macedonia News

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: КРИВИЧНАТА ПРИЈАВА ПРОТИВ ТОДОР ПЕТРОВ Е НЕОСНОВАНА!

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС КРИВИЧНАТА ПРИЈАВА ПРОТИВ ТОДОР ПЕТРОВ Е НЕОСНОВАНА!27 април 2021 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) за неоснована ја смета поднесената кривична пријава од СВР Скопје до надлежното обвинителство против претседателот […]

Macedonia News

Македонски Бранители: 20 ГОДИНИ ОД МАСАКРОТ КАЈ ВЕЈЦЕ ─ „СИТЕ ЌЕ ИЗГИНЕМЕ ЗА МАКЕДОНИЈА…“

На 28 април 2001 година, попладнето во 17:45 часот на кривината Црвен камен во месноста Бреза. На средина од планинскиот пат помеѓу селата Селце и Вејце – тетовско. Се случи најгрозоморниот и најкрвавиот настан во […]

Macedonia News

Aна Дукоска: Денес се случи народ, Македонски

Ќе го паметиме овој 25ти Април. Денес се случи народ, Македонски, обединет како никогаш до сега, со македонско знаме во рака. Возот тргна. 🙏❤ #СлободаЗаУставобранителите #СлободаЗаМакедонија #иНиеСмеДецаНаМакедонија# МакедонцитеВоСветот

Macedonia News

Слобода за Македонските Патриоти, Жива е Македонија,Слобода на Народот!

Продолжува семакедонскиот протест за правда за уставобранителите. „Слобода за македонските патриоти“ „Слобода за Јане Ченто“ „Слобода за Горан Ангелов“, „Слобода за Игор Југ“ „Жива е Македонија“ Слобода на Народот!

Macedonia News

Цветници за многу години!

Цветници (Цветоносна недела или Врбица) — христијански празник во спомен на влегувањето на Исус Христос во Ерусалим, кога неговите ученици и симпатизери со цвеќе и врбови гранки, како и со својата облека му го постилале патот. Денот на празнување секогаш е една недела пред Велигден. […]

Macedonia News

СЕМАКЕДОНСКИ НАРОДЕН ПРОТЕСТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ И ВО ТАТКОВИНАТА

Голем семакедонски народен протест е најавен за 25 април, протест на кој ќе се бара слобода за уставобранителите кои беа осудени на повеќе од 200 години затвор за тероризам по упадот во Собранието на 27 […]

Macedonia News

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: ПОВИК ЗА НЕПОПИШУВАЊЕ, ЗА НЕУСПЕШЕН И НИШТОВЕН ПОПИС!

Барање до Уставниот суд на Македонија за итно поништување на Законот за попис со времена мерка до одлучување. 1 април 2021 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) повторно повикува на масовно непопишување поради […]

Macedonia News

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: БОЈКОТ НА ПОПИС И НЕПОПИШУВАЊЕ НЕ Е НИТУ КРИВИЧНО ДЕЛО НИТУ ПРЕКРШОК!

СМК бара безусловен прекин на Пописот на неопределено време, поради кризната состојба прогласена од Собранието во сила од 19 декември 2020 до 30 јуни 2021 година и поради неприфатливата Методологија за подготовка, организирање и спроведување […]

Macedonia News

Прочка или Велики поклади

Прочка или Велики поклади, е ден во православното христијанство на меѓусебно простување помеѓу верниците пред почетокот на Велигденскиот пост. Датата на Прочка се менува во зависност од датата на Велигден, и секогаш е точно на 7 недели […]

Macedonia News

Централниот совет на Македонците од Берлин: Никој не смее ДА НИ ЗАБРАНИ ДА БИДЕМЕ МАКЕДОНСКО здружение

Никој не смее ДА НИ ЗАБРАНИ ДА БИДЕМЕ МАКЕДОНСКО здружение До медиумите во Македонија Соопштение до јавноста Почитувани дами и господа, во името на Централниот совет на Македонците од Берлин, кој ја застапува Македонската заедница […]

Macedonia News

Билјана Ванковска: Употребата на МАКЕДОНИЈА/МАКЕДОНСКИ/МАКЕДОНСКО е чин на ОТПОР, ненасилен, ама тврдоглав и упорен

Гледам дека мнозина се исфрустрирани од одлуката на Маричиќ, односно намерата на владата на Заев да уништи се‘ што почнува на М (освен мерцедесот на Грујо – тој е безбеден и врши работа). Извинете, ама […]

Macedonia News

Соопштение до јавноста од Јане Ченто, Игор Југ и Горан Ангелов во врска со емисиите на порталот Инфомакс

Соопштение После емисиите на Инфомакс на г-динот Палевски, после емисијата на Алфа за 27ми Април една е вистината. Ние сме жртви на оваа монтирана постапка и тоа го виде цел народ со свои очи. Ако […]

Macedonia News

Македонците во Германија излегуваат на протест

Македонската заедница во Германија во сабота на 12.12.2020 година во 12.00 часот во Дизелдорф ќе организираат протест. НЕ! НА ЕТНОЦИДОТ НИЕ СМЕ МАКЕДОНЦИ И ЈАЗИКОТ Е МАКЕДОНСКИ ДОСТА Е! Ден: 12.12.2020 Време: 12 часот Место: […]

Macedonia News

МАКЕДОНСКО МЕЃУНАРОДНО ДВИЖЕЊЕ ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА (ММДЧП): МАКЕДОНИЈА Е ВО ОПАСНОСТ – КРАЈНО ВРЕМЕ Е ДА СИ ПОМОГНЕМЕ

Сите ние помагаме кога некој е во опасност. Сите помагаме кога некој е во неволја. Но што ако еден цел народ е во опасност? Другите заедници си помагаат бргу и без збор. Но дали Македонците […]

Macedonia News

МАКЕДОНИЈА – ОТВОРЕНО ПИСМО ЗА ОБЕДИНУВАЊЕ

ДО ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ, ЃОРГЕ ИВАНОВ, СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ. ДО ЛИДЕРИТЕ НА СИТЕ ПАРТИИ И ДВИЖЕЊА ВО МАКЕДОНИЈА КОИ УЧЕСТВУВААТ ВО ПОЛИТИЧКИОТ ЖИВОТ НА МАКЕДОНИЈА – ПАРЛАМЕНТАРНИ И НЕПАРЛАМЕНТАРНИ: ХРИСТИЈАН МИЦКОВСКИ, АФРИМ ГАШИ, ЗИЈАДИН СЕЛА, ДИМИТАР […]

Macedonia News

Др.Петар Поповски: „НЕ ДРЖЕШЕ РАЗДЕЛЕНИ СО БУГАРИЈА. ..?“

Срамота. Овој господин не знае зашто, всушност, Југославија, како што вели, „НЕ ДРЖЕШЕ РАЗДЕЛЕНИ СО БУГАРИЈА. ..?“ Па, еве да му кажеме за во иднина да не прави гафови, смешни за упатените. Југославија ја држеше […]

Macedonia News

Димитар Апасиев: Корумпиран човек кој, ако не му се спротивставиме, ќе не направи народ без држава

Прочитајте го ова скандалозно интервју на еден ПЛИТОК И НЕОБРАЗОВАН ЧОВЕК. Човек без онтологија. Изгубен човек во простор-времето. Човек без никаков сенс за државничка политика. Корумпиран човек кој, ако не му се спротивставиме, ќе не […]

Macedonia News

Матицата на иселениците од Македонија Матица за Македонците и во светот!

22 ноември 2020 година, Скопје, Македонија – Матицата на иселениците од Македонија како Дом на Македонците од сите делови на Македонија во светот го отфрла обидот на Владата во Софија за промена на името на […]

Macedonia News

Здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија „Мирка Гинова“ Штип: „Детските раце творат за Македонија“

Здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија „Мирка Гинова“ Штип објави меѓународен литературно-ликовен конкурс на тема „Детските раце творат за Македонија“ Почитувани Македонци насекаде низ светот, многу сме горди што имаме шанса да го […]

Macedonia News

Протест на Македонците во Швајцарија

Прекинување на сите преговори против македонскиот идентитет, јазик и име, понижувањата, продавањето и негирањето на македонските национални атрибути и вредности, од страна на нашите соседи, продолжува и денес во 21 век. Македонците во борбата за […]

Macedonia News

Св.Архангел Михаил војводата на небесните војски

За многу години напомош да ни е празникот Свети Архангел Михаил. Да се помолиме да ја прочитаме молитвата на нашиот Св.Архангел Михаил водачот на небесните војски. Кој секогаш се јавувал на местата на кои се […]

Macedonia News

76 ГОДИШНИНА ОД ФОРМИРАЊЕТО НА ПРВАТА ЕГЕЈСКА МАКЕДОНСКА УДАРНА БРИГАДА ВО БИТОЛА

СОЈУЗ НА ЗДРУЖЕНИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ И ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА – МАКЕДОН 17 ноември 2020 година, Битола, Македонија – По повод 76 годишнината од формирањето на Првата Егејска Македонска ударна бригада на […]

Macedonia News

Македонците во светот ги прекинуваат врските со агенцијата за иселеништво

12 ноември 2020 година, Торонто, Канада – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) со индигнација го отфрла изборот на Слободан Близнаковски, член на ВМРО-Народна партија, за директор на Агенцијата за иселеништво. Со одлука донесена на 18-та седница […]

Macedonia News

„Кога не оспоруваат: и име, и презиме, и нација, и ген… eве не во Европа!

„Кога не оспоруваат: и име, и презиме, и нација, и ген… eве не во Европа! Меѓу сите тие што ги описменивме. Ќе не дочекаат наредниот јуни, ќе ја поздрават нашата репрезентација. Ќе стојат мирно на […]

Macedonia News

Љупчо Палевски: Ние, Македонскиот Народ

Вечерва сектата во МПЦ на тајна седница на синодот му ја скрои капата на Архиепископот Стефан по мерка на #НаумаРаспутинот Македонски. Веќе две години алармирам..вечерва завршувам со таа работа, без црква остнавте токму вечерва, тоа […]

Macedonia News

ЗНАМЕ НА МАКЕДОНСКАТА ЗАЕДНИЦА ВО СРБИЈА

ЗНАМЕ НА МАКЕДОНСКАТА ЗАЕДНИЦА ВО СРБИЈА Е СЕМАКЕДОНСКОТО ШЕСНАЕСЕТ-ЗРАЧНО ЗЛАТНО-ЖОЛТО СОНЦЕ НА ЦРВЕНА ОСНОВА! 28 октомври 2020 година, Нови Сад, Србија – Македонското шеснаесет-зрачно златно жолто сонце на црвена основа е службено знаме на Македонците […]

Macedonia News

11 Октомври – Ден на востанието на Македонија

Прилепски партизански одред „Гоце Делчев“ — вториот партизански одред во Македонија, по Скопскиот. Основан е на 11 октомври 1941 година во месноста Црвени Стени кај Прилеп од 37-39 борци од Прилеп. На 11 октомври 16 борци од одредот, поделени во три групи, вршат напад во Прилеп. При […]

Macedonia News

Македонското Сонце Мелбурн Австралија

Знамето со Македонското Сонце од Кутлеш моментално гордо се вее пред конзулатот во Мелбурн, Австралија! Македонија вечна!!!Macedonia timeless!!! 💗💗💗 Our Kutlesh Sun flag is currently in front of the Macedonian Consulate in Melbourne, Australia!

Macedonia News

Ден на независноста на Македонија

Ден на независноста на Македонија- државен празник кој се празнува во Македонија на 8 септември. Празникот популарно е наречен и 8-ми Септември. Празникот ја означува сувереноста, независноста и самостојноста на Македонија и македонскиот народ. На гласањето, според официјалните податоци, од 1.495.626 гласачи излегле […]

Macedonia News

МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА И ЈУСТИНИЈАНА ПРВА

12 август 2020 година, Скопје, Македонија – На денешен ден, пред 30 години, на 12 август 1990 година, во Скопје е осветен големиот македонски соборен храм “Свети Климент Охридски“. Тој августовски ден реки народ од […]

Macedonia News

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: СЕМАКЕДОНСКА ИЛИНДЕНСКА ЧЕСТИТКА!

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС СЕМАКЕДОНСКА ИЛИНДЕНСКА ЧЕСТИТКА! 2 август 2020 година, Крушево, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) по повод трите илиндена – Херонеја (338 г.п.н.е.), Крушево (1903 година) и Свети Отец Прохор Пчињски (1944 година) […]

Macedonia News

Ѓорге Иванов: Република Македонија му припаѓа на народот кој ја создал

Републиката е на народот, бидејќи од него извира сувереноста и во него се слева сувереноста.Република Македонија не е приватна сопственост та некој да тргува со неа, со нејзините атрибути и вредности.Република Македонија не е личен […]

Macedonia News

ИЛИНДЕНСКО ВОСТАНИЕ (1903)

ИЛИНДЕНСКО ВОСТАНИЕ (1903) ИЛИНДЕНСКО ВОСТАНИЕ (1903) – востание на Македонскиот Народ против османлиската власт. Конгресот на Македонската револуционерна организација (ТМОРО), одржан во Солун (2/15. – 4/17. Ⅰ 1896), донел одлука (16. Ⅰ 1903) напролет да се крене […]

Macedonia News

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: ИЗБОРНА ИЗМАМА!

16 јули 2020 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Македонија одржани на 15 јули 2020 година ги оценува за изборна измама на слободно изразената волја […]

Macedonia News

Тања Каракамишева: Македонија…..

Македонија, Македонска нација, Македонски патриотизам, Македонска гордост, Македонска историја, Македонски јазик, Македонска држава, Македонска визија, Македонска акција, Македонско достоинство, Македонска судбина, Македонска убавина, Македонска инспирација, Македонска љубов! 👌👌 Извор: Тања Каракамишева

Macedonia News

Петровден

ПЕТРОВДЕН – христијански православен празник во спомен на погубувањето на светите апостоли Петар и Павле (12. Ⅶ/29. Ⅵ). Тие се погубени во ист ден 61 г. и затоа на иконите и фреските се претставени заедно, […]

Macedonia News

СОЈУЗ НА ЗДРУЖЕНИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ И ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА – МАКЕДОН

СОЈУЗ НА ЗДРУЖЕНИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ И ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА – МАКЕДОН НА 4 ЈУЛИ ВО 10 ЧАСОТ ПОМЕН ПРЕД СПОМЕНИКОТ НА ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ ВО ПАРК ЖЕНА БОРЕЦ! 29 јуни 2020 година, […]

Macedonia News

Млади за Македонија: DON’T YOU NORTH ME, I AM MACEDONIAN!

DON’T YOU NORTH ME, I AM MACEDONIAN! – бараме прифаќање на македонската платформа! Во пресрет на парламентаррните избори, ние ја започнуваме кампањата „Don’t you north me, I am Macedonian“, со која ќе вршиме притисок за […]

Macedonia News

БИЛ НИКОЛОВ: НЕ ПОПУШТАЈТЕ! НАШЕТО ИМЕ Е МАКЕДОНИЈА!

Претседателот на Македонското Меѓународно Движење за човекови права (ММДЧП) и бескомпромисен борец за зачувување на македонскиот идентитет и интегритет, Бил Николов во својот најнов твит потсети дека со неуставната промена на нашето име не се […]

Macedonia News

Бобан Нонковиќ: САКАШ ЛИ ОВА ДА БИДАТ ПОСЛЕДНИТЕ ИЗБОРИ ВО САМОСТОЈНА МАКЕДОНСКА ДРЖАВА?

Извор: Бобан Нонковиќ Една мала држава како Македонија, но и воопшто било-каква самостојна држава, може да продолжи да живее и без име, па ако сакате и без историја и потиснат национален идентитет, но без пари, […]

Macedonia News

ВИЕ СИГУРНО НЕ БИ СЕ ОТКАЖАЛЕ ОД ВАШАТА ЕТНИЧКА ПРИПАДНОСТ – ЗОШТО МОРА МАКЕДОНЦИТЕ ДА СЕ ОТКАЖАТ?

ВИЕ СИГУРНО НЕ БИ СЕ ОТКАЖАЛЕ ОД ВАШАТА ЕТНИЧКА ПРИПАДНОСТ. ЗОШТО МОРА МАКЕДОНЦИТЕ ДА СЕ ОТКАЖАТ? Ниту еден политичар, дипломат, бирократ или новинар на кои сум им го поставил ова прашање не ми го одговорил. […]

Macedonia News

ЦЕЛАТА БУГАРСКА ИСТОРИЈА Е ГРАДЕНА ВРЗ ФАЛСИФИКАТИ И КРАЖБИ ОД БОГАТАТА МАКЕДОНСКА НАЦИОНАЛНА ИСТОРИЈА

ЦЕЛАТА БУГАРСКА ИСТОРИЈА Е ГРАДЕНА ВРЗ ФАЛСИФИКАТИ И КРАЖБИ ОД БОГАТАТА МАКЕДОНСКА НАЦИОНАЛНА ИСТОРИЈА Во времето на Македонскиот цар Самоил не постоела држава под името „Бугарија“. Таа, тогаш мала државичка, го носела името „Паристрија“ и […]

Macedonia News

ДУХОВДЕН

ДУХОВДЕН (Дуовден, Света Троица, Педесетница) – еден од најголемите христијански православни празници. Спаѓа во 12-те големи празници што ги празнува нашата црква. Наречен е и Педесетница, бидејќи секогаш е педесет дена по Велигден, а и […]

Macedonia News

Задушница

Задушница (Мртва сабота, Мртвен, Мртвени дни) — деновите во кои според народните верувања душите на покојните претци и блиски доаѓаат од оној свет кај своите блиски барајќи од нив храна, пијалак, затоплување, чистење (капење) итн. Се […]

Macedonia News

СОФИЈА ПОВТОРНО ОСУДЕНА ПОРАДИ НЕПОЧИТУВАЊЕ НА ПРАВАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО БУГАРИЈА!

Светскиот Македонски Конгрес Извор: Тодор Петров Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ја поздравува одлуката на Судот за човекови права во Стразбур, со директива до Владата во Софија за регистрација на здружението “Македонски клуб за етничка толеранција […]

Macedonia News

Вознесение Христово – Спасовден

Христијански празник кој се слави 40 дена по Велигден. Во Новиот завет од Светото Писмо поточно во Светото евангелие според Марко опишано е и вознесението Христово: „А по разговорот со нив, Господ се вознесе на […]

Macedonia News

ИГРИТЕ СО МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И СВЕТИТЕ СОЛУНСКИ БРАЌА КИРИЛ И МЕТОДИЈ МАКЕДОНЦИТЕ!

Игрите со Македонскиот Јазик и Светите Солунски Браќа Кирил и Методиј Македонците Извор: Дардан Венетски НЕКОЛКУ ПРАШАЊА ДО ПРОФ. СИМОНА ГРУЕВСКА МАЏОВСКА. Ја слушам професоркава од Институтот за Мк. јазик на ТВ Алфа и неможам […]

Macedonia News

Љубомир Цуцуловски: ЧИЈ ЈАЗИК Е… Ханс Лотар Штепан

Извор: Љубомир Цуцуловски ЧИЈ ЈАЗИК Е… Ханс Лотар Штепан беше и сѐ уште е (макар физички почина 2011 година) еден од ретките амбасадори во Република Македонија, кои целосно (во секој поглед) стоеја на нејзина страна […]

Macedonia News

Денот на семакедонските и сесловенски просветители, Денот на семакедонската и сесловенска култура и писменост, Денот на солунските браќа Светите Рамноапостоли Кирил и Методиј Македонците!

Извор: Тодор Петров СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС Денот на семакедонските и сесловенски просветители, Денот на семакедонската и сесловенска култура и писменост, Денот на солунските браќа Светите Рамноапостоли Кирил и Методиј Македонците! ЧЕСТИТКИ ЗА ДЕНОТ НА СОЛУНСКИТЕ […]

Macedonia News

Игор Дурловски: Летувајте Во Македонија (Видео)

Извор: Игор Дурловски Летувајте Во Македонија Сакај го домот свој, својата татковина, затоа што таа, како твојата мајка, безрезервно те сака. #ЛетувајтеВоМакедонија

Macedonia News

Александар Митовски: Зошто не мислеше на тие душички тогаш?

Извор: Александар Митовски Зошто не мислеше на тие душички тогаш? Го слушам Заев, и не можам да поверувам. Тој се загрижил да не се растурат семејства, да не слушнеле дечичките и нивните чисти душички да […]

Macedonia News

Бобан Нонковиќ: И ЗА ОБСЕ НЕ ПОСТОИ ДРЖАВА МАКЕДОНИЈА

Извор: Бобан Нонковиќ Тенденцијата за игнорирање на постоењето на македонската држава од страна на меѓународните организации и институции не запира, а со цел светот полека да заборави дека постои држава Македонија, додека инсталираната власт во […]

Macedonia News

Александар Митовски: Северна постои само на Бихаќка и во вашите валкани мисли

Извор: Александар Митовски Северна, друже Заев, постои само на Бихаќка и во вашите валкани мисли. Северна никогаш нема да биде реалност прифатена од Македонецот. За разлика од тебе, мене никој не може и нема да […]

Macedonia News

ЦЕНТРАЛEН СОВЕТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА

ПРОТЕСТ ПОРАДИ НЕЕДНАКВИТЕ УСЛОВИ ЗА ОСТВАРУВАЊЕ НА ИЗБИРАЧКОТО ПРАВО ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ДРЖАВЈАНИ НАДВОР ОД РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА СО УСЛОВИТЕ ЗА ИЗБИРАЧИТЕ ВО РЕПУБЛИКАТА! 18 мај 2020 година, Берлин, Германија – Централниот совет на Македонците во Германија […]

Macedonia News

Тања Каракамишева: Ако оваа изјава не е заостаната и болна тогаш не знам што е…основата на договорот е ОПШТОБУГАРСКАТА ИСТОРИЈА???

Извор: Тања Каракамишева Ако оваа изјава не е заостаната и болна тогаш не знам што е…основата на договорот е ОПШТОБУГАРСКАТА ИСТОРИЈА??? Ова заслужува силен контраудар со ОПШТОМАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА и НОТОРНИТЕ ФАКТИ познати на сите освен […]

Macedonia News

Отстранета е лагата на страницата на Википедија на македонски јазик за Гоце Делчев

Отстранета е лагата на страницата на Википедија на македонски јазик за Гоце Делчев! Сега под името на Гоце стои ВИСТИНАТА – дека е МАКЕДОНСКИ РЕВОЛУЦИОНЕР

Macedonia News

БИЛ НИКОЛОВ : НАШЕТО ИМЕ Е МАКЕДОНИЈА, СЕ ЧЕТИРИТЕ ЗБОРА КОЈ ЌЕ СТАВАТ КРАЈ НА СИТЕ ВЕШТАЧКИ СПОРОВИ

Претседателот на Македонското Меѓународно Движење за човекови права (ММДЧП) и безкомпромисен борец за зачувување на македонскиот идентитет и интегритет, Бил Николов во своето најнов твит напиша : Од независноста на Македонија, некој постојано ни вели да […]

Macedonia News

Димитар Илиевски – Мурато

* 10 мај 1989 г.Димитар Илиевски – Мурато НА ДЕНЕШЕН ДЕН .* 10 мај е Светски ден на физичката активност * 10 мај 1989 г.Димитар Илиевски – Мурато ,македонски алпинист, познат како првиот Македонец што […]

Macedonia News

Википедија: Гоце Делчев пишан бугарин

На македонска википедија, Гоце Делчев пишан бугарин, а страницата заклучена за едитирање. Сега под неговото име е запишано „бугарски револуционер“.

Macedonia News

Гордана Јанакиевска: Македонските седум чуда

Извор: Гордана Јанакиевска На овие простори е откриена најголемата концентрација на цртежи на купули, разни видови крстови, реткули, гравирани врз карпите и камењата од времето на палеолитот, први почетоци на било каква духовна манифестација на […]

Macedonia News

Благој Македонецот Шаклевски Македонски: Македонски народе

9 Мај – Денот на победата над фашизмот и „северна“ – земјата која документите од своето АНТИФАШИСТИЧКО СОБРАНИЕ, самата си ги избриша од Уставот. Бришењето е со двоен ефект – и врз македонштината и врз […]

Macedonia News

Александар Митовски: Време е, за вистинската вистина

Извор: Александар Митевски Мислам дека е дојдено време за јавноста да ја слушне вистинската вистина за Македонија. Без сечење и лепење. Без манипулации и измислен наратив. Без спинување. Чиста, гола вистина. Да слушнеме сите како […]

Macedonia News

ПОМЕН ЗА ВЕЧЕН СПОМЕН ЗА ЗАГИНАТИТЕ ПРИПАДНИЦИ НА МВР ВО „ДИВО НАСЕЉЕ“

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС 9 мај 2020 година, Куманово, Македонија – Денес е тажен ден за Македонија, за семејствата на загинатите припадници на Македонската полиција од антитерористичката акција во Диво насеље во Куманово во 2015 година. […]

Macedonia News

НЕМА датум, НЕМА преговарачка рамка, ИМА потврда за најавеното вeтo од Бугарија

По завршувањето на онлајн самитот, прес-конференција одржа бугарскиот премиер Бојко Борисов кој во однос на Македонија изјави дека има 35 поглавја и на секое може да не блoкиpaат. „Или ќе ги исполнат нашите услови или […]

Macedonia News

ПОМЕН ЗА ВЕЧЕН СПОМЕН НА САШКО ГЕШОВСКИ 1971-1991

Извор: Тодор Петров СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС ПОМЕН ЗА ВЕЧЕН СПОМЕН НА САШКО ГЕШОВСКИ 1971-1991 6 мај 2020 година, Кавадарци, Македонија – Сашко Гешовски, син на Гоце и Цвета, е роден на 31 октомври 1971 година. […]

Macedonia News

Тања Каракамишева: Бај д уеј се е полудено!

Извор: Тања Каракамишева Бај д уеј го шитнавме името, бај д уеј го шитнавме Сонцето од Кутлеш, бај д уеј ја банкротиравме државата, бај д уеј го преговараме јазикот во име на пријателството, бај д […]

Macedonia News

Александар Митовски: Кој го крие записникот?

Извор: Александар Митовски Има еден записник, кој уште пред година дена е составен во Обвинителството за организиран криминал и корупција. Тој записник е клучен во истрагата за “Рекет” и “Рекет 2”. Во овој записник се […]

Macedonia News

Ѓурѓовден – Св. Ѓорѓи Победоносец

Св. Ѓорѓи Победоносец Ѓурѓовден — најголемиот христијански празник од пролетниот циклус којшто е непроменлив празник и секогаш се паѓа на 23 април по стариот календар, односно на 6 мај по новиот календар. Овој празник го […]

Macedonia News

Ден на македонската азбука и на македонскиот јазик

Современата македонска азбука е донесена со решение на народната влада на Федерална Македонија, подоцна преименувана во Народна Република Република. Азбуката е донесена на 3 мај 1945 година, кога воедно се вовел и правописот на македонскиот […]

Macedonia News

Љубомир Цуцуловски: ДА НЕ ДОЗВОЛИМЕ…

Извор: Љубомир Цуцуловски/Ljubomir Cuculovski ДА НЕ ДОЗВОЛИМЕ… Да не дозволиме да се фатиме на перфидната јадица, која бугарската држава постојано нѝ ја потура – дали, имено, Македонците сме Македонци; каква е и чија е нашата македонска […]

Macedonia News

НА ДЕНЕШЕН ДЕН (03.05.2001) загинуваат двајца припадници на единицата „Шкорпони“

Извор Македонски Бранители НА ДЕНЕШЕН ДЕН (03.05.2001) …откако со транспортер влегле во кумановското село Ваксинце, во заседа загинуваат двајца припадници на единицата „Шкорпони“: – ДИМИТАР ДВОЈАКОВСКИ (†29) од Нова Горица, Словенија. Роден во Словенија, но […]

Macedonia News

Владо Јовановски: Јадни, бедни и мизерни сте во очите на Македонците

Извор Владо Јовановски Во полициски час од четири дена, можевте да направите кружен тек на некоја раскрсница. Идеално време за градежни активности, кога нема сообраќаен хаос. Еве кај „Мавровка“ на пример, или на некое друго […]

Macedonia News

Игор Дурловски: Македонија е вирус за кој немате вакцина!

Игор Дурловски одговори со разочарување откако видеата се појавија на властите во Крива Паланка со помош на полицискиот час за да го остранат Сонцето од Кутлеш од градскиот плоштад. Понижувачкиот чин е направен по наредба […]

Macedonia News

1 мај-меѓународниот ден на трудот – Трагично диктатурата си продолжува

Трагично, диктатурата си продолжува, СДС продолжува да руши се што е македонско а народот си молчи, ова го нема никаде во светот. Каде е САД, каде е НАТО, каде е ЕУ да ја спречат диктатурата […]

Macedonia News

Рашела Мизрахи: Мала историска поука „Професоре”

Фашистичка Бугарија на чело со Цар Борис III, Премиерот Богдан Филов, Габровски и Белев го уништија Еврејскиот народ во Македонија, а Вие денес сте соучесник во обид за ништење на Македонскиот народ, јазик и култура. […]

Macedonia News

19 години од Масакрот кај Вејце

Масакрот кај Вејце — најкрвав и најбрутален масакр во поновата историја на Македонија. 19 години од Масакрот кој се случи на 28 април 2001 година во 17:45 часот откако од заседа и ѕверски беа убиени, а потоа масакрирани и живи […]

Macedonia News

Барање за Помилување на Осудените за Настаните во Собранието од 27 Април 2017 Година

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И ГРАЃАНСКИ ФОРУМ “ГЛАСОТ НА НАРОДОТ”БАРАЊЕ ЗА ПОМИЛУВАЊЕ НА ОСУДЕНИТЕ ЗА НАСТАНИТЕ ВО СОБРАНИЕТО ОД 27 АПРИЛ 2017 ГОДИНА 2 април 2020 година, Скопје, Македонија -По иницијатива на голем број Македонци и […]

Macedonia News

ТАЖНА ВЕСТ: Почина Петре Лозановски Војвода КУБУРА

По кратко боледување, почина истакнатиот Македонист и претседател на Здружението на граѓани Кољаничко Комитски Војводски Чети – Скопје и учесник на Илинденските Маршеви ПЕТРЕ Лозановски-Војвода КУБУРА. Вечна ти слава! Почивај во мир!

Macedonia News

Ганка Цветанова: Каде ќе ти оди душата?

Ганка Цветанова пишува на својот твитер профил. Реплика на првиот македонски буквар издаден од грчката влада во 1925г и тоа под притисок на Друштвото на народите со цел да се сочува културната и јазична посебност […]

Macedonia News

Тања Каракамишева: Потпишете ја петицијата за заштита на Македонскиот јазик!

Потпишете ја петицијата за заштита на Македонскиот јазик! Нашиот јазик сме ние, нашата историја, сегашност, иднина! Да не дозволиме целосно да не обезличат! Да го кренеме нашиот глас во одбрана на Македонија, на македонскиот идентитет […]

Macedonia News

Игор ДУРЛОВСКИ: Знаете кога е најголем срам за еден човек?

Господине Димитров, партијата на која не сакате да и го изговорите името го изгради целото ваше професионално портфолио, барем она со кое објективно, колку толку, можете да се пофалите, како амбасадор во САД, во Холандија. […]

Macedonia News

Христос Воскресе – Навистина Воскресе! Честит Велигден

Нека не се плаши срцето ваше. Војниците го запечатија гробот, па Христос сепак Воскресна. Така ќе биде и вечерва. Никој не може да ја спречи радоста на Воскресението да влезе кај сите оние што против […]

Macedonia News

ММДЧП : ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ ВО ПОНИШТУВАЊЕТО НА ИЛЕГАЛНИОТ, НАМЕТНАТ ДОГОВОР ЗА ПРЕИМЕНУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА

Македонското Меѓународно Движење за Човекови Права отпочна нова кампања со која бараме од политичарите во Република Македонија да се обврзат дека итно ќе го поништат анти-македонскиот „Преспански Договор“. Секој политичар кој ќе ви тврди дека […]

Macedonia News

Македонците од Канада-продолжуваат во борбата против насила наметнатото име на Македонија

Македонците од Канада, предводени од Македонското Меѓународно Движење за Човекови Права. продолжуваат во борбата против насила наметнатото име на Македонија. Тие преку протести, упатени писма до меѓународните институции и присутност во медиумите ширум светот, јасно […]

Macedonia News

Осум години од масакрот кај Смилковско езеро-ниту може да се заборави, ниту да се прости

12.04.2012, Велики четврток, Смилковско езеро. На оваа дата и место, пред точно 8 години свирепо беа убиени Филип Славковски (18), Александар Наќевски (18), Цветанчо Ацевски (18) и Кире Тричковски (20) од Радишани и Борче Стевковски […]

Macedonia News

Послание на Митрополитот Агатангел по повод новонастанатата состојба со пандемијата

Возљубени мои духовни чеда, од богомдаруваната ми Повардарска епархија, поради здравствени причини телесно сум отсутен од храмовите, но со срцето и мислите сум постојано со сите вас, и моите секојдневни молитви се за сите вас, […]

Macedonia News

Д-р Петар Поповски-МАКЕДОНИЈА МАЈКА НА СВЕТОТ

Македонија Мајка на Светот, Факти Пред Кои и Боговите Молчат – Нова Книга и Научен Труд на Д-р. Петар Поповски! Почитувани пријатели, Вие кои сте љубители на историјата, особено на вистината за Македонија и Македонците. […]

Macedonia News

Demolished monument to refugee children

Association of Macedonians and Refugee Children ’s Associations in Aegean Macedonia – MACEDONIA strongly condemns vandalism by a hitherto unknown perpetrator or perpetrators for the brutal violation of the marble plaque of the Refugee Children‘ […]

Macedonia News

Thousands Macedonians March

Thousands Macedonians March to Demand Implementation of People’s Referendum Will – No to Name Change, NATO, EU! One year after the 30/09/2018 referendum on Macedonia’s EU / NATO accession with a name change, the people […]

Macedonia News

Македонска Глобална Координативна Мрежа

21ви Август, 2019 Торонто Канада Драги браќа и сестри по род ,ген,судбина и убедување. Се ближи 8 ми Септември , датумот на кој што ние Македонскиот народ ширум светот пред 28 години со огромно мнозинство […]

Macedonia News

Stoilov: My country is the Republic of Macedonia

Vardar captain Stojance Stoilov corrected the announcer who said that the EHF Champions League winners come from “North Macedonia”. This is a great win for us and my country – the Republic of Macedonia, Stoilov […]

Macedonia News

MHRMI INFORMS UN MEMBER-STATES THAT MACEDONIA

MHRMI INFORMS UN MEMBER-STATES THAT MACEDONIA DID NOT CHANGE ITS NAME, CALLS FOR URGENT SUPPORT TO PREVENT WESTERN-IMPOSED NAME CHANGE Despite illegitimate Macedonian “Prime Minister” Zoran Zaev’s attempts to deceive the international community into believing […]

Macedonia News

Русјаков: Македонското Иселеништво Веднаш да Формира Влада на Република Македонија во Егзил!

„Триесет и четврти ден од реалната севернонацистичка окупација на Македонија. Го повикувам македонското иселеништво веднаш да направи влада на Република Македонија во егзил. Ве имаме доволно посветени, способни, успешни и родољуби“. Овој повик на Фејсбук […]

Macedonia News

KARAKAMISEVA FINDS OUT THE NUMBER OF ALBANIANS IN MACEDONIA

According to the number of issued citizenships, the professor counted the nationalities in Macedonia. According to the updated data on issued citizenships, there are just over 2.4 million citizenships in Macedonia, of which 1,883,612 (72.66%) […]

Macedonia News

GIVING UP IS NEVER AN OPTION FOR THE MACEDONIANS

June 17, 2018, Prespa. Beautiful morning, clear weather, lake shining under the golden sun and a controversial agreement signed by the Macedonian government lead by Zoran Zaev and their Greek counterparts lead by Alexis Tsipras. […]

Macedonia News

The constitutional law professor, Tanja Karakamisheva, has filed a lawsuit against the authorities for violating the right to self-determination due to the Prespa Treaty

The constitutional law professor, Tanja Karakamisheva, has filed a lawsuit against the authorities for violating the right to self-determination due to the Prespa Treaty. It calls on citizens to get involved in the lawsuit, which […]