Macedonia World

ОМО ИЛИНДЕН ПИРИН: БУГАРСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ РАДЕВ ПОВТОРНО ЛАЖЕ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО БУГАРИЈА!

Изјавата на Радев е лага и клевета и како таква е срамна за сите, а особено за претседателот бидејќи срамот паѓа на сите граѓани, се вели во реакцијата на ОМО “Илинден”-Пирин. „Нашата партија никогаш не […]

Macedonia World

Тодор Петров: Спротивно на меѓународното право за забрана на цензура, Фејсбук го блокира мојот личен профил

Спротивно на меѓународното право за забрана на цензура, Фејсбук го блокира мојот личен профил на 30 дена, со забрана за постирање на сите профили на Светскиот Македонски Конгрес, поради објава на фотографија на Цар Борис […]

Macedonia World

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: МАКЕДОНЦИТЕ ВО ЦЕЛ СВЕТ И ВО СОСЕДНИТЕ ДРЖАВИ СЕ ГРИЖА НА МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА, МЕЃУТОА И АКТУЕЛНАТА СКАНДАЛОЗНО ПРОДОЛЖУВА ПРОТИВ НИВ КАКО И ТАА НА ЗАЕВ!

18 јануари 2022 година, Скопје, Македонија- Светскиот Македонски Конгрес (СМК) со огорченост ја отфрла срамната и скандалозна изјава на новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, кој за време на вчерашната прес-конференцијата со германската министерка за […]

Macedonia World

МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО АЛБАНИЈА: ГРУБО МЕШАЊЕ НА БУГАРИЈА ВО ВНАТРЕШНИТЕ РАБОТИ НА АЛБАНИЈА ВО НАМЕРИТЕ ЗА АСИМИЛАЦИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО БУГАРИ!

Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) најостро ги осудува најновите провокации и лаги на бугарската амбасада во Тирана која во денешното соопштение објавено на страната на амбасадата тврди, дека децата од областа Корча го прославија […]

Macedonia World

ТВ АЛФА со Горан Момироски и Драган Молосављевиќ во ЗАСПИЈ АКО МОЖЕШ Гостин: Тодор Петров претседател на Светскиот Македонски Конгрес

ТВ АЛФА со Горан Момироски и Драган Молосављевиќ во ЗАСПИЈ АКО МОЖЕШ Гостин: Тодор Петров претседател на Светскиот Македонск Конгрес. https://www.facebook.com/groups/2606466032965745/permalink/2938231919789153/ „ЗАСПИЈ АКО МОЖЕШ“ со Горан Момироски и Драган Милосављевиќ

Macedonia World

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: МАКЕДОНЦИТЕ ПО РОД И ДРЖАВЈАНСТВО, НА МИРЕН И ДОСТОИНСТВЕН СЕМАКЕДОНСКИ ПРОТЕСТ ПОБАРАА ПРАВДА И СЛОБОДА ЗА МАКЕДОНИЈА И ЗА УСТАВОБРАНИТЕЛИТЕ!

26 април 2021 година, Скопје, Македонија – По повод годишнината од настаните во Собранието на Македонија на 27 април 2017 година, Македонците во светот и татковината, македонските заедници и организации од Европа, Канада, САД и […]

Macedonia World

Професор Љубомир Цуцуловски: ОБОЕНОСТ. Во периоди на нагласена луцидност милата госпоѓа Царовска доаѓа до инетересни сознанија, со интересни импликации, ова се некои од нив👇

ОБОЕНОСТ. Во периоди на нагласена луцидност милата госпоѓа Царовска доаѓа до инетересни сознанија, со интересни импликации. Ова се некои од нив. (1) Дел од граѓаните, кои се противеле на „нејзините“ добро смислени образовни реформи, биле […]

Macedonia News Messages

Тања Каракамишева: Никој не може против својот народ, никој не успеал да владее против волјата на сопствениот народ!

Никој не може против својот народ, никој не успеал да владее против волјата на сопствениот народ! Уставобранителите НЕ СЕ ТЕРОРИСТИ! МАКЕДОНИЈА Е СО НИВ! @VladaMK@Zoran_Zaev@sekjerinska ДЕНЕС ВИ СЕ СЛУЧИ НАРОД!!! Пишува Професорката Тања Каракамишева на […]

Macedonia News Messages

Владо Јовановски: Џабе ги укинувате учебниците! Еден ден, еден убав сончев ден, ќе ги препечатиме

Џабе ги укинувате учебниците! Еден ден, еден убав сончев ден, ќе ги препечатиме. Во нив, со златни букви ќе бидат испишани, имињата на бранителите на уставот на Р. Македонија! Имињата на денешните македонски маченици! Тие […]

Macedonia World

Јане Ченто повикува на присуство на СеМакедонскиот протест во недела

Јане Ченто повикува да се придружат сите граѓани во ова чекорење во борбата за правда. Почитувани, Ве поканувам на 25 Април (недела) 2021 година во 11 часот пред Владата на Република Македонија независно од вашата […]

Macedonia World

ПРОФ. Д-Р КАЛОЃЕРА: Зборувајте, појавете се, пишувајте, се е подобро од академска тишина

Во Македонија “врие”, мислам и дека е време за тоа. Гледам објави од многу чесни и честити Македонки и Македонци, кои ревносно се борат за зачувување на своето културно, национална, литературно и јазично наследство. И тоа […]

Macedonia World

ТОТАЛИТАРИЗМОТ НА БУГАРИЈА, ЛИЦЕМЕРИЕТО НА ЕУ

Во реалноста, човековите права, а особено малцинските права, се потиснати на дното на листата на приоритети на европската интеграција. Дозволете ми да го илустрирам ова со една тажна но вистинска приказна. Пред осум децении, исплашена […]

Macedonia World

Алдо Климан: „Хроника на најавената смрт на името“

Книгата „Хроника на најавената смрт на името“, посветана на храбрите македонски Уставобранители Јане Ченто и Игор Дурловски, може да се чита Online или слободно да се преземе во pdf на следниов линк: 👇 Извор: Алдо […]

Macedonia World

Атанас Кирјаков: И ЧИЧКО АТАНАС ИМА НЕШТО ДА ВИ ПОРАЧА

Атанас кирјаков ОМО „Илинден“ е наследник и на борците на национално ослободителното движење во Пиринска Македонија за нејзина независност. ОМО „Илинден“ е наследник и наследник на вековните националноослободителни борби за независна македонска држава. По поделбата […]

Macedonia World

ЗАБРАНЕТО ИМЕ

ЗАБРАНЕТО ИМЕ Повод за денешниот напис е забраната за употреба на зборот Македонија, Република Македонија, ПЈР Македонија и ПЈРМ донесено со декрет од страна на таканаречениот Министер за Правда на нивната Влада. Само да ги […]

Macedonia World

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: Во државата Македонија не постои забрана за употреба на именката Македонија и употреба на придавката Македонски/а/о!

ВО ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА НЕ ПОСТОИ ЗАБРАНА ЗА УПОТРЕБА НА ИМЕНКАТА МАКЕДОНИЈА И ПРИДАВКАТА МАКЕДОНСКИ/А/О, НИТУ ЗАБРАНА ЗА УПОТРЕБА НА СЕМАКЕДОНСКОТО ШЕСНАЕСЕТ-ЗРАЧНО ЗЛАТНО-ЖОЛТО СОНЦЕ НА ЦРВЕНА ОСНОВА! 11 февруари 2021 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски […]

Macedonia World

СИТЕ МАКЕДОНЦИ ЕДЕН ЗА ДРУГ, ЗА АМАНЕТОТ МАКЕДОНСКИ!

Македонците и Македонија се под страшна агресија по сите основи и од сите страни… од странски мешетари, и домашни (нео)врховисти и колаборационисти. И нема алтернатива: Мораме да се обединиме, во одбрана на името на државата […]

Macedonia World

Димитар Апасиев: Тогаш тоа е прогласување тотална ВОЈНА ПРОТИВ НАРОДОТ!

Ако е вистина дека Владата прифатила оти македонскиот јазик е заснован на западно-бугарскиот дијалект, тогаш тоа е прогласување тотална ВОЈНА ПРОТИВ НАРОДОТ! Со оглед на драматичноста и сериозноста на ситуацијава во која сме доведени како […]

Macedonia World

СОЈУЗ НА ЗДРУЖЕНИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ И ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА – МАКЕДОН: МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА ЗГРОЗЕНИ ОД ИНТЕРВЈУТО НА ЗАЕВ ЗА БГНЕС!

25 ноември 2020 година, Скопје, Македонија – Сојузот на здруженијата на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија – МАКЕДОН најостро го осудува скандалозното интервју на премиерот Зоран Заев за бугарската информативна агенција […]

Macedonia World

Протестот на Македонците во Швајцарија

Од денешниот протест на Македонците во Швајцарија Прекинување на сите преговори против македонскиот идентитет, јазик и имеИ покрај сите технички предизвици со кои се соочува организарењето на протести во актуелните познати здравствени услови, Македонците во […]

Macedonia World

ВО ЦЕНТАР Македонскиот јазик е кодифициран од браќата Кирил и Методиј со преводот на библијата!

Писателот Ефтим Клетников од Македонскиот манифест вели дека кодификацијата на македонскиот јазик не е направена ниту од Блаже Конески, иако е Конески гениј кој се раѓа еднаш на сто години, ниту пак кодификацијата е направена […]

Macedonia World

Светски Македонски Конгрес: 116 години од раѓањето на Андреја Чипов

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС 116 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА АНДРЕЈ ЧИПОВ, МАКЕДОНЕЦОТ! 19 ноември 2020 година, Битола, Македонија – Сојузот на здруженијата на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија – МАКЕДОН и Светски […]

Macedonia World

Атанас Кирјаков: Во Пиринска Македонија, наместо господари, ние Македонците сме робови!

Атанас Кирјаков, Македонски Активист за положбата на Македонците во Пиринска Македонија. „Во Пиринска Македонија во земјата во која треба да бидеме господари, ние Македонците сме робови! Алтернативата на овој систем во Бугарија не е поинаква […]

Macedonia World

Кажете му на Борисов, ние Македонците, Бугари не стануваме!

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ЗОРАН ЗАЕВ И НИКОЛА ДИМИТРОВ КАЖЕТЕ МУ НА БОРИСОВ, НИЕ МАКЕДОНЦИТЕ, БУГАРИ НЕ СТАНУВАМЕ! Пишува Елка ЈАЧЕВА УЛЧАР Да не доаѓаа вестите однадвор и да не беа електронските медиуми, особено оние во […]

Macedonia World

Михаил Михајлов: Јас сум Македонец!

Јас сум Македонец! – Новинарот Михаил Михајлов со поддршка на македонците во Бугарија МИХАИЛ МИХАЈЛОВ, уредник на „Гласот на Стара Загора“: Почитувани гледачи, со својата Резолуција Европскиот парламент го потврди она што го зборувам неколку […]

Macedonia World

Ганка Цветанова: Со зборовите на Мисирков (Видео)

Со зборовите на Мисирков, Ганка Цветанова ја повикува македонската интелигенција и академска заедница! Да се отфрлат сите барања и остапки кои се штета на Македонската Култура.

Macedonia World

„Скриеното богатство на Македонија – Убавина која не познава граници“

„Скриеното богатство на Македонија – Убавина која не познава граници“ Убавината на македонската традиционална облека и везови ќе биде претставена на изложба во Етнографскиот музеј во Дубровник, популарната житница Рупа, до 6 декември. Со оваа […]

Macedonia World

МАКЕДОНЦИТЕ ЈА ВОЗОБНОВИЈА СУВЕРЕНОСТА НА МАКЕДОНИЈА, А ОТФРЛИЈА РЕДУЦИРАНА И АСИМЕТРИЧНА ФЕДЕРАЦИЈА!

МАКЕДОНЦИТЕ ЈА ВОЗОБНОВИЈА СУВЕРЕНОСТА НА МАКЕДОНИЈА, А ОТФРЛИЈА РЕДУЦИРАНА И АСИМЕТРИЧНА ФЕДЕРАЦИЈА! Пишува Тодор Петров Бидејќи повторувањето е мајка на знаењето, а импровизациите од интерпретации и кај политичарите отпосле и во медиумите се несоодветни, како […]

Macedonia World

На денешен ден пред две години

На денешен ден пред две години започна најголемото и најсрамното судење во поновата македонска историја.Судење во кое уште пред да седнат обвинетите на клупа беа осудени со ОДНАПРЕД донесена пресуда. Вакво монструозно сценарио со однапред […]

Macedonia World

Света Софија

ИЗВОР: СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС ЖАЛЕЊЕ ОД ПРЕНАМЕНАТА НА СВЕТА СОФИЈА ВО ИСТАНБУЛ ОД МУЗЕЈ ВО ЏАМИЈА И НАДЕЖ ЗА ВРАЌАЊЕ НА НЕЈЗИНИОТ СТАТУС ОД 1934 ГОДИНА! 10 јули 2020 година, Истанбул Турција – Почитувајќи го […]

Macedonia World

Тодор Петров: АЛХЕМИЈА ЏАМБАСКИ ВО ЗЕМЈАТА НА ЧУДАТА…

Пишува Тодор Петров АЛХЕМИЈА: ЏАМБАСКИ ВО ЗЕМЈАТА НА ЧУДАТА… Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски од ВМРО-БНД на вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов, во видеоконференцијата на неговиот Фејсбук-профил на тема “Геополитика и транспортни коридори на […]

Macedonia World

Aлександар Митовски: “Сшти народ” со овие ниту сме биле, ниту можеме да бидеме

“Сшти народ” со овие ниту сме биле, ниту можеме да бидеме. Македонскиот народ отсекогаш бил против фашизмот и репресијата. Македонскиот народ е народ кој почитува, учи и сака различности. Ние никогаш не сме биле, ниту […]

Macedonia World

Германски магазинот Шпигел: Спорот со името Македонија “Она што Грција го прави е апсурдно”

Штефан Требст, професор по историја на културата на источна Европа при Универзитетот во Лајпциг и еден од водечките германски експерти за Македонија, во интервју за магазинот „Шпигел“ го оценува како апсурдно однесувањето на Грција. Целост […]

Macedonia World

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: ЗАБРАНА ЗА СОРОС ВО МАКЕДОНИЈА!

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС ЗАБРАНА ЗА СОРОС ВО МАКЕДОНИЈА! 5 јуни 2020 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) повторно бара Владата да ја забрани Сорос Фондацијата и да ги блокира нејзините сметки во Македонија, […]

Macedonia World

Тања Каракамишева: Во срамот да го дослушам пукнав луѓе, пукнав…

Извор: Тања Каракамишева Во срамот да го дослушам пукнав луѓе, пукнав… Овој човек е СРАМ, НАЦИОНАЛЕН СРАМ каков што нема на светов и на веков… Дел од неговата глупост „Кирил и Методиј су светско, европско, […]

Macedonia World

СЕМАКЕДОНСКИОТ АМАНЕТ ДО ВРХОВИСТИТЕ И КОЛАБОРАЦИОНИСТИТЕ

СЕМАКЕДОНСКИОТ АМАНЕТ ДО ВРХОВИСТИТЕ И КОЛАБОРАЦИОНИСТИТЕ Извор: Тодор Петров Ви б’зди аздисот против Македонија, врховизмот и колаборационизмот ви се доктрина за денационализација на Македонците, но тоа нема да ви успее… Во оваа катарза сите си […]

Macedonia World

Љубомир Цуцуловски: СОПСТВЕНОСТ НА…?

Извор: Љубомир Цуцуловски Денес го подигнав мојот нов пасош. На насловната страница, фино лепо, убаво пишува „Република Македонија.“ Го отворам. Гледам и на наредната страница, фино лепо, пишува „Република Македонија.“ Убаво, си велам, сѐ е […]

Macedonia World

Biljana Saragil: I am MACEDONIAN

I am MACEDONIAN. My ancestors were NOT Greek or Bulgarian. Unfortunately, they are our oppressors. I am most definitely NOT North Macedonian. I don’t recognize the politicians who wish to sell my name, ethnicity, language & […]

Macedonia World

Сонцето не е ниту туѓо, ниту грчко, туку светско и семакедонско!

ПОСВЕТЕНО НА БОРЈАНЧО МИЦЕВСКИ И НЕМУ СЛИЧНИТЕ: СОНЦЕТО НЕ Е НИТУ ТУЃО, НИТУ ГРЧКО, ТУКУ СВЕТСКО И СЕМАКЕДОНСКО! Пишува Тодор ПЕТРОВ Може ли некој да го патентира воздухот? Не, затоа што никој над него нема […]

Macedonia World

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: НАЈОСТРА ОСУДА НА ВАНДАЛИЗМОТ НА ВЛАДАТА И ОПШТИНА КРИВА ПАЛАНКА

НАЈОСТРА ОСУДА НА ВАНДАЛИЗМОТ НА ВЛАДАТА И ОПШТИНА КРИВА ПАЛАНКА ВРЗ МАКЕДОНСКОТО КУЛТУРНО-ИСТОРИСКО НАСЛЕДСТВО И БАРАЊЕ ЗА КРИВИЧНА ОДГОВОРНОСТ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ! 2 мај 2020 година, Крива Паланка, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро го […]

Macedonia World

Македонците во Европа, со голем гнев и разочараност

Македонците во Европа , со голем гнев и разочараност го осудуваат заклучокот и ставот на Советот на ЕУ од 25 март годинава, во кој се внесени забелешките на Бугарија за отпочнување на идни преговори. Негацијата […]

Macedonia World

WORLD MACEDONIAN CONGRESS

MACEDONIANS BY GENDER AND CITIZENSHIP DO NOT REPRESENT MEMBER STATE OF MACEDONIA IN EU AND NATO! March 27, 2020, Brussels, Belgium – The World Macedonian Congress (WMC) considers the European Council’s conclusion as UNACCEPTABLE and […]

Macedonia World

Никогаш да не се заборави!

Оваа година се одбележува 72 годишнина од егзодусот на Македонците во Егејска Македонија, денешна Грција, територија која многумина ја сметаат за окупирана. На денешен ден, со авиони на Британското воено воздухопловство, започна бомбардирањето на цели […]

Macedonia World

Витамин Ц – сребрен куршум против вирусот корона?

Иако витаминот е моќен антидоксик, тој е парадоксно спротивен при многу високи фармаколошки концентрации. Во лабораторијата, витаминот може барем да го намали бројот на вируси во клетките заразени со Ебштајн-Бар, но ефектот веројатно бил активиран од […]

Macedonia World

Западот го прикрива културолошкиот геноцид врз Македонците

Западот би требало да го спречи принудното менување на името и на идентитетот на Македонија и на Македонците. Овој процес беше започнат од Грција, но го спроведува Западот. САД, ЕУ и другите западни држави со […]

Macedonia World

The game of Macedonia

If you play a game by the rules and your opponent cheats, you’ll lose. If the referee is siding with your opponent in spite of his cheating, you’ll lose. Does this mean that I’m advocating […]

Macedonia World

A SNAPSHOT OF EARLY MACEDONIAN IMMIGRATION TO USA

A SNAPSHOT OF EARLY MACEDONIAN IMMIGRATION TO USA By Dusan Sinadinoski   Records on early Macedonian immigration to the United States of America at the turn of the 20thcentury are of paramount importance for establishing support of a Macedonianethnic identity. But […]

Macedonia World

HLA genes in Macedonians

HLA alleles have been determined in individuals from the Republic of Macedonia by DNA typing and sequencing. HLA-A, -B, -DR, -DQ allele frequencies and extended haplotypes have been for the first time determined and the […]