Macedonia World

Македонците во Европа, со голем гнев и разочараност

Македонците во Европа , со голем гнев и разочараност го осудуваат заклучокот и ставот на Советот на ЕУ од 25 март годинава, во кој се внесени забелешките на Бугарија за отпочнување на идни преговори. Негацијата […]

Macedonia News

19 години од Масакрот кај Вејце

Масакрот кај Вејце — најкрвав и најбрутален масакр во поновата историја на Македонија. 19 години од Масакрот кој се случи на 28 април 2001 година во 17:45 часот откако од заседа и ѕверски беа убиени, а потоа масакрирани и живи […]

Macedonia History

Никола Карев: 115 години од херојското загинување

Карев, кој е роден во Крушево во 1877 година загина на 27 април 1905 година во месноста Свиланово, во близина на кочанското село Рајчани. По неуспешните обиди легално да се врати во Македонија, пролетта 1905 […]

Macedonia News

Барање за Помилување на Осудените за Настаните во Собранието од 27 Април 2017 Година

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И ГРАЃАНСКИ ФОРУМ “ГЛАСОТ НА НАРОДОТ”БАРАЊЕ ЗА ПОМИЛУВАЊЕ НА ОСУДЕНИТЕ ЗА НАСТАНИТЕ ВО СОБРАНИЕТО ОД 27 АПРИЛ 2017 ГОДИНА 2 април 2020 година, Скопје, Македонија -По иницијатива на голем број Македонци и […]

Macedonia News

ТАЖНА ВЕСТ: Почина Петре Лозановски Војвода КУБУРА

По кратко боледување, почина истакнатиот Македонист и претседател на Здружението на граѓани Кољаничко Комитски Војводски Чети – Скопје и учесник на Илинденските Маршеви ПЕТРЕ Лозановски-Војвода КУБУРА. Вечна ти слава! Почивај во мир!

Macedonia News

Ганка Цветанова: Каде ќе ти оди душата?

Ганка Цветанова пишува на својот твитер профил. Реплика на првиот македонски буквар издаден од грчката влада во 1925г и тоа под притисок на Друштвото на народите со цел да се сочува културната и јазична посебност […]

Macedonia News

Тања Каракамишева: Потпишете ја петицијата за заштита на Македонскиот јазик!

Потпишете ја петицијата за заштита на Македонскиот јазик! Нашиот јазик сме ние, нашата историја, сегашност, иднина! Да не дозволиме целосно да не обезличат! Да го кренеме нашиот глас во одбрана на Македонија, на македонскиот идентитет […]

Macedonia News

Игор ДУРЛОВСКИ: Знаете кога е најголем срам за еден човек?

Господине Димитров, партијата на која не сакате да и го изговорите името го изгради целото ваше професионално портфолио, барем она со кое објективно, колку толку, можете да се пофалите, како амбасадор во САД, во Холандија. […]

Macedonia History

Христо Узунов: 115 години од херојското загинување

На 24 април 1905 година, од Крушево заминал за кичевско, придружуван од страна на 14 соработници и револуционери, добро вооружени четници и двајца војводи, Ванчо Србаков и Пецето сѐ со цел да го исполнат решението […]

Macedonia History

Сирма Војвода, македонски симбол за жена борец

Таа е македонски симбол за жена-борец, предводничка на ајдуци и војвода на дружината. Таа е опеана во македонските народни песни. Умрела во Прилеп, во 1858 година. Сирма Стрезова Крстева била ќерка на Анѓа и Петре […]

Macedonia News

Христос Воскресе – Навистина Воскресе! Честит Велигден

Нека не се плаши срцето ваше. Војниците го запечатија гробот, па Христос сепак Воскресна. Така ќе биде и вечерва. Никој не може да ја спречи радоста на Воскресението да влезе кај сите оние што против […]

Macedonia News

ММДЧП : ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ ВО ПОНИШТУВАЊЕТО НА ИЛЕГАЛНИОТ, НАМЕТНАТ ДОГОВОР ЗА ПРЕИМЕНУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА

Македонското Меѓународно Движење за Човекови Права отпочна нова кампања со која бараме од политичарите во Република Македонија да се обврзат дека итно ќе го поништат анти-македонскиот „Преспански Договор“. Секој политичар кој ќе ви тврди дека […]

Macedonia News

Македонците од Канада-продолжуваат во борбата против насила наметнатото име на Македонија

Македонците од Канада, предводени од Македонското Меѓународно Движење за Човекови Права. продолжуваат во борбата против насила наметнатото име на Македонија. Тие преку протести, упатени писма до меѓународните институции и присутност во медиумите ширум светот, јасно […]

Macedonia News

Осум години од масакрот кај Смилковско езеро-ниту може да се заборави, ниту да се прости

12.04.2012, Велики четврток, Смилковско езеро. На оваа дата и место, пред точно 8 години свирепо беа убиени Филип Славковски (18), Александар Наќевски (18), Цветанчо Ацевски (18) и Кире Тричковски (20) од Радишани и Борче Стевковски […]

News Social

Љубомир Цуцуловски: ЗА КУЧИЊАТА И…

Извор: Љубомир Цуцуловски/Ljubomir Cuculovski Ова го пишувам како пензионер, без никаков пардон кон никој. Речиси не постои медиум во Државата, ако ова e држава, во кој не се нагласува дека пензионерите создавале неред и турканици […]

Macedonia History

THE TURBULENT BALKANS

When the Macedonian Committee announced last winter that an uprising would take place in Macedonia in the spring the diplomatists of Europe hastened to arrange means fur preventing the outbreak. Their efforts were crowned with […]

Macedonia News

Послание на Митрополитот Агатангел по повод новонастанатата состојба со пандемијата

Возљубени мои духовни чеда, од богомдаруваната ми Повардарска епархија, поради здравствени причини телесно сум отсутен од храмовите, но со срцето и мислите сум постојано со сите вас, и моите секојдневни молитви се за сите вас, […]

Macedonia News

Д-р Петар Поповски-МАКЕДОНИЈА МАЈКА НА СВЕТОТ

Македонија Мајка на Светот, Факти Пред Кои и Боговите Молчат – Нова Книга и Научен Труд на Д-р. Петар Поповски! Почитувани пријатели, Вие кои сте љубители на историјата, особено на вистината за Македонија и Македонците. […]

News Regional

Златко Ковач-Банкротираната „Северна“ и yдpи санкции на Турција

Рубрика „Верувале или не“: Во екот на пандемија од коронавирус, банкротираната „Северна“ ѝ yдpи санкции на Турција! Патем, дваесетипетте респиратори, донација од Норвешка, се ставени во депо во Турција. Да се потсетиме: Европската Унија ни’ […]