Macedonia World

ТВ АЛФА со Горан Момироски и Драган Молосављевиќ во ЗАСПИЈ АКО МОЖЕШ Гостин: Тодор Петров претседател на Светскиот Македонски Конгрес

ТВ АЛФА со Горан Момироски и Драган Молосављевиќ во ЗАСПИЈ АКО МОЖЕШ Гостин: Тодор Петров претседател на Светскиот Македонск Конгрес. https://www.facebook.com/groups/2606466032965745/permalink/2938231919789153/ „ЗАСПИЈ АКО МОЖЕШ“ со Горан Момироски и Драган Милосављевиќ

Macedonia News Messages

ВАСИЛ СТЕРЈОВСКИ НА КОРЧАНСКАТА ЛИСТА ЗА ЧЕКАЊЕ ПРАТЕНИЧКИ МАНДАТ!

МАКЕДОНЦИТЕ СО ПОБЕДНИЧКАТА СОЦИЈАЛИСТИЧКА ПАРТИЈА, ВАСИЛ СТЕРЈОВСКИ НА КОРЧАНСКАТА ЛИСТА ЗА ЧЕКАЊЕ ПРАТЕНИЧКИ МАНДАТ! Пишува: Васил Стерјовски Почитувани, денес, на крајот од процесот на пребројување на гласовите на кандидатите за пратеници, сакам да им се […]

Macedonia News

Нека е Благословен Велики четврток

Велики четврток или Величетврток — ден од Страдалната седмица. Според источното христијанство тој е шестти ден од Страсната седмица, односно пет дена по Лазаровата сабота и четири по Цветници. А според западното христијанство тој е петти ден од страсната седмица, односно четири дена по Цветници. На […]

Macedonia History

Осврт на Павел Шатев за подвигот на Солунските атентатори

– „ Нарушуваме еден завет на великите македонски покојници во Солун и Сахара. Тие се беа заколнале да не оставаат свои портрети, затоа што сакаа да бидат служители на идејата, но не и на славата. Таму, […]

Macedonia News

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: КРИВИЧНАТА ПРИЈАВА ПРОТИВ ТОДОР ПЕТРОВ Е НЕОСНОВАНА!

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС КРИВИЧНАТА ПРИЈАВА ПРОТИВ ТОДОР ПЕТРОВ Е НЕОСНОВАНА!27 април 2021 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) за неоснована ја смета поднесената кривична пријава од СВР Скопје до надлежното обвинителство против претседателот […]

News Social

Професор Љубомир Цуцуловски: Јас сум народ – толпа – свет – маса

НЕ ЗАБОРАВАЈ. Повеќепати (во пишана или усна форма) сум го кажал своето мислење за двата последователни чина од 27 април 2017 година, после кои едни, непочитувајќи ја легислативата, станаа власт, додека другите (од претходните) беа […]

Macedonia News

Македонски Бранители: 20 ГОДИНИ ОД МАСАКРОТ КАЈ ВЕЈЦЕ ─ „СИТЕ ЌЕ ИЗГИНЕМЕ ЗА МАКЕДОНИЈА…“

На 28 април 2001 година, попладнето во 17:45 часот на кривината Црвен камен во месноста Бреза. На средина од планинскиот пат помеѓу селата Селце и Вејце – тетовско. Се случи најгрозоморниот и најкрвавиот настан во […]

Macedonia World

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: МАКЕДОНЦИТЕ ПО РОД И ДРЖАВЈАНСТВО, НА МИРЕН И ДОСТОИНСТВЕН СЕМАКЕДОНСКИ ПРОТЕСТ ПОБАРАА ПРАВДА И СЛОБОДА ЗА МАКЕДОНИЈА И ЗА УСТАВОБРАНИТЕЛИТЕ!

26 април 2021 година, Скопје, Македонија – По повод годишнината од настаните во Собранието на Македонија на 27 април 2017 година, Македонците во светот и татковината, македонските заедници и организации од Европа, Канада, САД и […]

Macedonia World

Професор Љубомир Цуцуловски: ОБОЕНОСТ. Во периоди на нагласена луцидност милата госпоѓа Царовска доаѓа до инетересни сознанија, со интересни импликации, ова се некои од нив👇

ОБОЕНОСТ. Во периоди на нагласена луцидност милата госпоѓа Царовска доаѓа до инетересни сознанија, со интересни импликации. Ова се некои од нив. (1) Дел од граѓаните, кои се противеле на „нејзините“ добро смислени образовни реформи, биле […]

Macedonia History

На 27 април 1905 во нерамна борба загина Никола Карев

Никола Карев, кој е роден во Крушево во 1877 година загина на 27 април 1905 година во месноста Свиланово, во близина на кочанското село Рајчани. По паѓањето на Крушево во турски раце, Никола Карев со […]

Macedonia News Messages

Тања Каракамишева: Никој не може против својот народ, никој не успеал да владее против волјата на сопствениот народ!

Никој не може против својот народ, никој не успеал да владее против волјата на сопствениот народ! Уставобранителите НЕ СЕ ТЕРОРИСТИ! МАКЕДОНИЈА Е СО НИВ! @VladaMK@Zoran_Zaev@sekjerinska ДЕНЕС ВИ СЕ СЛУЧИ НАРОД!!! Пишува Професорката Тања Каракамишева на […]

Macedonia News

Aна Дукоска: Денес се случи народ, Македонски

Ќе го паметиме овој 25ти Април. Денес се случи народ, Македонски, обединет како никогаш до сега, со македонско знаме во рака. Возот тргна. 🙏❤ #СлободаЗаУставобранителите #СлободаЗаМакедонија #иНиеСмеДецаНаМакедонија# МакедонцитеВоСветот

Macedonia News

Слобода за Македонските Патриоти, Жива е Македонија,Слобода на Народот!

Продолжува семакедонскиот протест за правда за уставобранителите. „Слобода за македонските патриоти“ „Слобода за Јане Ченто“ „Слобода за Горан Ангелов“, „Слобода за Игор Југ“ „Жива е Македонија“ Слобода на Народот!

Macedonia News

Цветници за многу години!

Цветници (Цветоносна недела или Врбица) — христијански празник во спомен на влегувањето на Исус Христос во Ерусалим, кога неговите ученици и симпатизери со цвеќе и врбови гранки, како и со својата облека му го постилале патот. Денот на празнување секогаш е една недела пред Велигден. […]

News Social

Седо Перо: Вечна ти слава војводо! А нас, вечен да ни е срамот

– Cе чувствувам повеќе син на втората моја мајка – МАКЕДОНИЈА, отколку на тебе, која си ме родила. ( Напиша Христо Узунов во писмото до својата мајка) А, ние дозволивме да и го забранат името […]

Macedonia History

Последната битка на Христо Узунов

На 24 април 1905 година, од Крушево заминал за Кичевско, придружуван од страна на 14 соработници и револуционери, добро вооружени четници и двајца војводи, Ванчо Србаков и Пецето се со цел да го исполнат решението за погубување на петнаесетмината ренегати во една […]

Macedonia News Messages

Владо Јовановски: Џабе ги укинувате учебниците! Еден ден, еден убав сончев ден, ќе ги препечатиме

Џабе ги укинувате учебниците! Еден ден, еден убав сончев ден, ќе ги препечатиме. Во нив, со златни букви ќе бидат испишани, имињата на бранителите на уставот на Р. Македонија! Имињата на денешните македонски маченици! Тие […]

Macedonia History

Јане Сандански-Пиринскиот цар

На 22 април 1915 година, Јане Сандански беше убиен во заседа на патот од Мелник кон Неврокоп, денешен Гоце Делчев. Телото на застреланиот Сандански, познат како Пиринскиот цар, Сандан паша и Старикот (18 мај 1872 […]

Macedonia News Messages

Алдо Климан: Зборот УСТАВОБРАНИТЕЛИ

Зборот УСТАВОБРАНИТЕЛИ Речник на македонските табу-теми УСТАВОБРАНИТЕЛИ УСТАВОБРАНИТЕЛИ е Најстрашниот, Најзастрашувачкиот поим и Ноќна мора за ушите на бедната велепредавничка, големоалбанска и криминална братија на националниот злосторник Зоран Заев, и на неговите лигави политички кадии […]

Macedonia World

Јане Ченто повикува на присуство на СеМакедонскиот протест во недела

Јане Ченто повикува да се придружат сите граѓани во ова чекорење во борбата за правда. Почитувани, Ве поканувам на 25 Април (недела) 2021 година во 11 часот пред Владата на Република Македонија независно од вашата […]

Macedonia News Messages

Патувај со ангелите ВЕРИЦА БЕЛЧОВСКА

Верица е девојката која денеска ги донираше своите органи откако несовесен возач ја удрил со кола и истиот избегал од местото на настанот. Верица поклон до земја. Ти имаш само дата на рагање, твоето срце […]

Macedonia News

СЕМАКЕДОНСКИ НАРОДЕН ПРОТЕСТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ И ВО ТАТКОВИНАТА

Голем семакедонски народен протест е најавен за 25 април, протест на кој ќе се бара слобода за уставобранителите кои беа осудени на повеќе од 200 години затвор за тероризам по упадот во Собранието на 27 […]

Macedonia World

ПРОФ. Д-Р КАЛОЃЕРА: Зборувајте, појавете се, пишувајте, се е подобро од академска тишина

Во Македонија “врие”, мислам и дека е време за тоа. Гледам објави од многу чесни и честити Македонки и Македонци, кои ревносно се борат за зачувување на своето културно, национална, литературно и јазично наследство. И тоа […]

Macedonia World

ТОТАЛИТАРИЗМОТ НА БУГАРИЈА, ЛИЦЕМЕРИЕТО НА ЕУ

Во реалноста, човековите права, а особено малцинските права, се потиснати на дното на листата на приоритети на европската интеграција. Дозволете ми да го илустрирам ова со една тажна но вистинска приказна. Пред осум децении, исплашена […]

Macedonia World

Алдо Климан: „Хроника на најавената смрт на името“

Книгата „Хроника на најавената смрт на името“, посветана на храбрите македонски Уставобранители Јане Ченто и Игор Дурловски, може да се чита Online или слободно да се преземе во pdf на следниов линк: 👇 Извор: Алдо […]

Macedonia News

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: ПОВИК ЗА НЕПОПИШУВАЊЕ, ЗА НЕУСПЕШЕН И НИШТОВЕН ПОПИС!

Барање до Уставниот суд на Македонија за итно поништување на Законот за попис со времена мерка до одлучување. 1 април 2021 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) повторно повикува на масовно непопишување поради […]